Hus nr 6

Storgaten

Eiendommen er opprettet før 1765.

Tidligere angivelser

Eiere

Samuel Holgersøn Trane ( - 1754)

Samuel er nevnt som eier av Hus nr 6 i Storgaten i Moss fra 1754 til 1754.

Paul Samuelsøn Trane (1754 - 1780)

Paul er nevnt som eier av Hus nr 6 i Storgaten i Moss fra 1754 til 1780.

Fredrik Samuelsøn Trane (1780 - 1780)

Fredrik er nevnt som eier av Hus nr 6 i Storgaten i Moss fra 1780 til 1780.

Eskild Fredriksøn Trane (1780 - 1794)

Eskild er nevnt som eier av Hus nr 6 i Storgaten i Moss fra 1780 til 1794.

Andreas Davidsøn Chrystie (1794 - 1797 - )

Andreas er nevnt som eier av Hus nr 6 i Storgaten i Moss fra 1794 til 1797.

Beboere

Paul Samuelsøn Trane ( - 1765 - 1777 - )

Paul er nevnt som bosatt i Hus nr 6 i Storgaten i Moss fra 1765 til 1777.

Eskild Fredriksøn Trane ( - 1787 - )

Eskild er nevnt som bosatt i Hus nr 6 i Storgaten i Moss fra 1787 til 1787.

Tjenestefolk

Andre

Hendelser

1999 Rygh, Smaalenenes Amt Rygh, Oluf: "Gaardnavne i Smaalenenes Amt", Bind 1, Storgaten Rygh, Oluf: "Gaardnavne i Smaalenenes Amt", Bind 1, Faksimile Ringstrøms antikvariat, Moss, side ?
20/3 1754 Panteregister 2 Moss by 1775-1794 Dito [Skifte Brev] Effter Dito [afgl: Samuel Holgersen Trane], hvorved befindes at Sønnen Paul Samuelsen Trane er bleven Ejende Stærfboe-gaarden her i Moss under No 6 beliggende, vide Pandte og Skiøde Protocollen Fol: 69 s: 1te. SAO, Panteregister, Moss byfogd, 1775 - 1794, udatert.
5. mars 1765 Branntakst 1 Moss by 1765 No: 5; Stoer-Gaden; Sr: Pouel Tranes eiende og beboende Gaard
1. Frem og Hovedbygningen af Fem under og over værelser ... 300 rd
2. Een Tverbygning af Stald og Fæehuus samt fornødne foer Loffter ... 50
Totalt: 350 rd
RA, Branntakster, Moss, 1765, datert 5. mars 1765.
2. november 1767 Branntakst 2 Moss by 1767 1te og Nederste Rohde; Gaarde Nr: 6; Gadens Navn: Stoergaden; Ejerne eller Beboerne: Sr: Poul Trane som Ejer og beboer;
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 1. Een Hoved Bygning av 5 Under og 4 over værelser; Bygningernes Specielle Taxt: 380
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 2. Een Tver bygning av Stald og Fæehuus med Fode Loft; Bygningernes Specielle Taxt: 30
Bygningernes Summariske Taxt: 410
RA, Branntakster, Moss, 1767, datert 2. til 21. november 1767.
20. oktober 1777 Branntakst 3 Moss by 1777 1ste og Nederste Rohde; Gaardene eller Huusenes No: 6; Gaden eller Strædets Navn: Stoer Gaden; Eyeres eller beboeres Navne: Sr: Poul Thrane som Eyer og beboer;
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 1. Een Hoved Bygning af 5 under og overværelser; Bygningernes Specielle Taxt: 360 rd
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 2. Een Tværbygning af Stald og Fæehuus med Foerloft; Bygningernes Specielle Taxt: 30 rd
Bygningernes General Taxt: 390
RA, Branntakster, Moss, 1777, datert 20. til 31. oktober 1777.
10/11 1780 Panteregister 2 Moss by 1775-1794 Skifte Brev Effter afgl: Paul Samuelsen Trane begyndt 2den Juny og sluttet 10de Novbr: 1780, alt forsaavidt hans Stærfboes faste Ejendommer derved er udlagt den igienlevende Broder og arving Friderich Trane for Sa: 600 rd, vide Skiøde og Pandte Bogen Fol: 68 s: 1te. SAO, Panteregister, Moss byfogd, 1775 - 1794, udatert.
20/11 1780 Panteregister 2 Moss by 1775-1794 Friderich Samuelsen Tranes under 20de Novbr: 1780 udstædde Skiøde til hans Søn Eskild Friderichsen Trane paa 3de ham ved Skifftet effter Broderen Paul Samuelsen Trane udlagt fast Ejendomme sc: 1. Wærle-Backe løcken for 300 rd, Sand Løchen med paastaaende Huuß Waaning for 100 rd, og 3de Stærfboe gaarden under No 6, for 200 rd, tilsammen 600 rd, vide Skiøde Protocollen Fol: 68 s: 2den. SAO, Panteregister, Moss byfogd, 1775 - 1794, udatert.
15/9 1783 Panteregister 2 Moss by 1775-1794 Eschild Friderichsen Tranes under 15de Septbr: 1783 udstædde Pandte obligation til Kiøbmand Sr: Just Gude for 200 rd, hvorfor er Pandtsadt næst Mosse oberformynderie som 1te Prioritet 1: Engeløcken Wæhleback løcken, 2: En Dito Sandløxken kaldet med paastaaende Huus Vaaning og 3 Hans eyende og iboende gaard her i Moss No 6, vide Pandte Bogen Fol: 116 s: 2den. Aflyst 1te Maji 1786. SAO, Panteregister, Moss byfogd, 1775 - 1794, udatert.
15. oktober 1787 Branntakst 4 Moss by 1787 Første og Nederste Rohde; Gaardene eller Huusenes No: 6; Gaden eller Strædets Navn: Stoer Gaden; Eyernes eller Beboernes Navne: Eschild Trane som Eyer og Beboer;
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 1. En Hoved Bygning af Tømmer 2 Etage Høyde, Bord beklæd og med Tegl Steen paa Taget, hvorudi foruden Kiøkenet med Skaarsteen og bagerovn, er 3 under og 4 Overværelser, og herudi 5 Enkelte Jern Kakelovne, samt 12 Fag smaae Vindueritem under Bygningen en temmelig og Brugbar Biælke Kiælder, hvorhos og i Port Rummet en med Bord og Bindingsværk opsadt Bord Bygning under samme Tag, blev Taxeret i sin nærværende stand for; Bygningernes Specielle Taxt: 360 rd
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 2. En tvær Bygning i Gaarden af Fæehuus med Foer Loft og Hugge eller Veede Skiul af Tømmer opsadt samt Tegl Steen paa Taget blev Taxeret for; Bygningernes Specielle Taxt: 30 rd
Bygningernes Generelle Taxt: 390
RA, Branntakster, Moss, 1787, udatert.
10/10 1791 Panteregister 2 Moss by 1775-1794 Eschild Friderichsen Tranes Pante Obligation til Brand Inspecteur Gerhardus Bellyn for 150 rd, med Pant med 1te Prioritet i Debitors Gaard No 6 i Stor Gaden, samt et Huus ved Werle Sanden under No 195 med tilhørende og strax hos liggende Enge og Korn Løcke, dateret 10de October 1791, vide Pantebogen Folio 225 s: 2den. Aflyst 25de Junii 1792. SAO, Panteregister, Moss byfogd, 1775 - 1794, udatert.
20/6 1792 Panteregister 2 Moss by 1775-1794 Aflyst: Eschild Friderichsen Tranes Pante Obligation til Gerhardus Bellyn for 150 rd mod Pant i Debitors Gaard No 6 i Stor Gaden og et Huus No 195 ved Werle Sanden, dateret 10de October 1791, tinglyst samme Dag, indfriet effter Qvittering af 20de Junii 1792, vide folio 240 S: 1te. SAO, Panteregister, Moss byfogd, 1775 - 1794, udatert.
18/2 1794 Panteregister 2 Moss by 1775-1794 Eschild Friderichsen Tranes Skiøde til Kiøbmand Andreas Chrystie paa Gaarden No 6 i Stor Gaden, Kiøbe Summa 488 rd, dateret 18de Februarii 1794, vide Prot: folio 272 S: 1te. SAO, Panteregister, Moss byfogd, 1775 - 1794, udatert.
7. januar 1795 Branntakst 4 Moss by 1787 Første og Nederste Rohde; Gaardene eller Huusenes No: 6; Gaden eller Strædets Navn: Stoer Gaden;
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 1. Ao: 1795 d: 7 Janv: Forringet; Afgang: 260 rd
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 2. 1795 d: 7 Janv: nedbrendt; Afgang: 30 rd
RA, Branntakster, Moss, 1787, udatert.
18. mars 1796 Branntakst 4 Moss by 1787 Første og Nederste Rohde; Gaardene eller Huusenes No: 6; Gaden eller Strædets Navn: Stoer Gaden;
Huusenes og Bygningernes Beskaffenhed: 1. 1796 d: 18 Mart: Nedrevet; Afgang: 100 rd
RA, Branntakster, Moss, 1787, udatert.